Profesjonalne tworzenie stron internetowych stanowi jedną z głównych pozycji w naszej ofercie. W tym artykule staramy się wyjaśnić ile tak na prawdę kosztuje strona internetowa i co wpływa na jej koszt.

  Koszt utrzymania strony WWW

  Zacznijmy od kosztów stałych czyli takich, które trzeba ponosić regularnie w przypadku chęci posiadania własnej strony internetowej.

  Domena internetowa czyli adres www

  Opłata za posiadanie domeny jest kosztem stałym. Opłacamy rachunek raz w roku i jesteśmy właścicielami domeny przez kolejny rok. Koszt domeny internetowej na rok zwykle zamyka się w granicach kilkudziesięciu złotych. Koszt rejestracji to często ok 10 zł, a następnie koszt przedłużenia na kolejny rok to kwota +/- 60 zł w zależności od rejestratora.

  Hosting (serwer)

  Jest to miejsce na dysku twardym firmy hostingowej stale podłączone do Internetu. Przechowuje dane i pliki naszej strony internetowej tak by była dostępna 24h na dobę. Płatny hosting dla prostej strony internetowej w zależności od parametrów to koszt roczny w granicach 100 zł. Parametry są dobierane w zależności od wymagań strony. Inny rodzaj hostingu potrzebuje sklep, który ma 10 tys produktów w ofercie i jest odwiedzany przez 1000 użytkowników dziennie, a inny hosting prosta strona firmowa, która ma 100 wyświetleń dziennie.

  Podsumowując:
  Koszty rocznego utrzymania strony internetowej nie powinny przekroczyć kwoty 200zł.

  Koszt stworzenia strony internetowej

  Kiedy posiadasz już domenę i hosting potrzebujesz firmy, która zaprojektuje i wykona Twoją stronę internetową. Całkowity koszt jej wykonania to przede wszystkim projekt graficzny i programowanie.

  Projekt szaty graficznej

  Projekt graficzny – Czyli jak Twoja przyszła strona internetowa będzie wyglądać. Od atrakcyjności jej wyglądu zależeć będzie jak Twoja firma będzie postrzegana przez ogromną liczbę potencjalnych klientów w internecie. Projekt graficzny może być unikalny czyli wykonany na indywidualne zamówienie lub opierać się o gotowe projekty stron internetowych i ich dopasowanie do potrzeb klienta.

  Cena może być bardzo zróżnicowana w zależności od wymagań klienta oraz zdolności i talentu wykonawcy. Warto przejrzeć portfolio i sprawdzić czy poziom jaki reprezentuje wykonawca odpowiada naszym oczekiwaniom. Projekt graficzny prostej strony internetowej , ale odpowiadający najnowszym trendom powinien oscylować w granicach 500-1000 zł.

  Prace programistyczne

  Koszt programowania uzależniony jest od tego jaki typ strony w zasadzie potrzebujemy. Wybór typu strony uzależnia długość czasu potrzebnego na jej stworzenie.

  Strona wizytówka jest jedną z najprostszych witryn www i zawiera zwykle stronę główną oraz do 5 podstron takich jak: o firmie, usługi, galeria czy kontakt. Koszt tego typu strony waha się zwykle od 500 – 1000 zł.

  Jeśli w planach miałeś zlecenie stworzenia strony internetowej, którą później sam chciałbyś uzupełniać i aktualizować to programista musi wykonać tzw. stronę z systemem CMS. Co to oznacza? Witryna tego typu, oprócz powyższych rozwiązań, będzie posiadać także specjalny panel do obsługi. Będziesz mógł się do niego zalogować i dokonywać wszelkich zmian grafiki czy treści na stronie internetowej (nie będziesz musiał płacić za późniejsze aktualizacje). Koszt tego typu strony waha się zwykle od 1000 – 2000 zł, w zależności od funkcjonalności takich jak np. wersje językowe oraz funkcje dodatkowe.

  Warto zwrócić uwagę na responsywność strony internetowej. Strona responsywna dostosowuje swój wygląd do rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana. W dobie smartfonów i tabletów jest to szczególnie ważne by nasza strona była czytelna i dobrze wyglądała na urządzeniach mobilnych. U nas responsywność jest zawsze wliczona, gdyż w naszej opinii jest standardem, a nie usługą dodatkową.

  Podsumowując:
  Koszt wykonania responsywnej strony internetowej opartej na systemie zarządzania treścią, z unikalnym, nowoczesnym projektem graficznym powinien oscylować w granicach 1000-3000 zł. Jest to wydatek jednorazowy. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z posiadania własnej strony internetowej, uważam, że nie jest to wygórowana kwota. Jeżeli potrzebujesz strony internetowej, skorzystaj z naszego formularza dzięki któremu możesz wykonać darmową i indywidualną wycenę. (wycena strony internetowej)